Žurnalistų pusryčiai su Ramūnu Stonkumi
Rugsėjo viduryje pagrindinių Lietuvos verslo žiniasklaidos priemonių atstovai rinkosi Vilniuje į susitikimą su Asociacijos Lietuvos kredito unijos valdybos pirmininku Ramūnu Stonkumi. Neoficialaus susitikimo tikslas – pristatyti esamą kredito unijų sektoriaus situaciją ir ruošiamas kredito unijų įstatymo pataisas. Prie diskusijos su žiniasklaidos atstovais prisijungė ir Lietuvos centrinės kredito unijos valdybos pirmininkas Fortūnatas Dirginčius.
Susitikimo metu ALKU vadovas pabrėžė, kad šiuo metu situacija kredito unijų sektoriuje yra pakankamai stabili – augimas sulėtėję, tačiau vis dar nemažas. Tačiau išsakė nuogąstavimus dėl Lietuvos banko ir LR Finansų ministerijos inicijuojamų pokyčių, liečiančių kredito unijų kapitalo formavimo principus. „Naujomis taisyklėmis siekiama padidinti kredito unijų kapitalą, tačiau šis ne tik kad nedidėtų, bet ir būtų pakankamai nestabilus“, – pasakojo R. Stonkus.
Didžiausią nerimą kredito unijoms kelią siūlymas didinti kredito unijų kapitalą indėlininkų sąskaita. Kredito unijų įstatymo projekte siūloma patvirtinti nuostatą, kad unijos nario indėlis negali viršyti dešimteriopo pajinio įnašo sumos. Tai reiškia, kad asmuo, norintis pasidėti 10 tūkst. litų indėlį, 10 proc. šio indėlio – 1000 litų – turės skirti kredito unijos pajaus įsigijimui, taip tampant šios dalininku.
„Tokiu būdų iškraipoma konkurencija ir kredito unijos stumiamos iš indėlių rinkos. Kyla klausimas, kodėl mūsų indėlininkai turėtų gauti palūkanas tik už 90 proc. įnešamos sumos? Kas norės rizikuoti, kai likę 10 proc. įneštos sumos net nėra apsaugomi indėlių draudimo fondo? Akivaizdu, kad bankams atsiranda milžiniškas konkurencinis pranašumas“, – piktinosi ALKU ir LCKU atstovai ir pabrėžė, jog Darbo grupėje, kuri buvo sudaryta prie LR Finansų ministerijos jie griežtai pasisakė prieš tokį siūlymą, kuris sugriautų kredito unijų sektorių. Dar daugiau, dėl šios įstatymo pataisos buvo oficialiai kreiptasi į aukščiausius šalies pareigūnus, LR Seimo narius.
Pristatydamas kitas siūlomas Kredito unijų įstatymo pataisas, R. Stonkus pabrėžė, kad dalis jų yra teigiamos ir padės išplėsti unijų veiklą bei sudarys sąlygas gauti daugiau pajamų, kita įstatymo dalis – kompromisiniai sprendimai, nes ir toliau griežtina sektoriaus reglamentavimą.
„Iš esmės įstatymas turi nemažai teigiamų pusių. Jį priėmus, kredito unijos galės teikti mokėjimų ir valiutos keitimo, finansinių laidavimų ir garantijų teikimo, pinigų tvarkymo, konsultavimo, seifo kamerų nuomos paslaugas ne nariams. Be to išplečiamas klientų sąrašas – unijos galės teikti paslaugas advokatams, notarams, antstoliams. Papildytas narystės kriterijus. Galiausiai – unijos turės galimybę jungtis“, – vardino R. Stonkus.
LCKU vadovas Fortunatas Dirginčius replikavo, kad priėmus naujojo įstatymo pataisas šalies kredito unijos bus saugiausios finansų institucijos pasaulyje.
„Iki 2018 metų minimalaus kapitalo reikalingumas norint įsteigti uniją padidės nuo dabar įteisintos 15 tūkst. litų sumos iki 500 tūkst. litų, – pasakojo LCKU valdybos pirmininkas. – Negana to, unijoms turinčioms bent 50 tūkst. klientų reikės samdyti kvalifikuotą rizikos valdymo specialistą.“
Pirmoji diskusija su pagrindinių Lietuvos žiniasklaidos priemonių atstovais praėjo sėkmingai. Sektoriaus problematika sulaukė atgarsio tiek spaudoje, tiek radijuje, televizijoje ir internetinėje erdvėje. Planuojama šią diskusiją tęsti ir daryti viską, kad visuomenė ir Valstybės vadovai pripažintų kredito unijų svarbą bei leistų unijoms toliau vystyti veiklą ir remti vietos bendruomenes – išlikti svarbia Lietuvos ekonomikos grandimi.